Opublikowany przez: Monika C.
Autor zdjęcia/źródło: Obraz Marcin Wąż z Pixabay
Faworki, czyli słodycze, które kojarzą się z karnawałem, tłustym czwartkiem i ostatkami. To tradycyjne, kruche i słodkie ciastka, o charakterystycznym kształcie złożonej kokardki. W ciągu roku ani ich nie smażymy, ani nie kupimy w cukierni. Chyba dlatego początek każdego roku kojarzy nam się z tym smakołykiem. Faworki nie wymagają szczególnych umiejętności kulinarnych, jednak ich przygotowalnie wymaga sporu czasu i dobrego wyciągu kuchennego.
Dobre faworki są lekkie jak chmurka, kruche i rozpływają się w ustach. Tajemnica tkwi w dobrze przygotowanym cieście. Musi być idealnie zagniecione, czyli być gładkie i porządnie zbite wałkiem - wtedy wtłaczamy do ciasta powietrze, które podczas smażenia tworzy charakterystyczne pęcherze i karnawałowy chrust staje się lekki. Natomiast dodatek spirytusu (lub 6% octu) działa dodatkowo spulchniająco i zapobiega nasiąkaniu przez chrust tłuszczem.
Rada: pamiętaj, żeby po usmażeniu odłożyć faworki na papierowy ręcznik, który wchłonie tłuszcz. Będą smaczniejsze, a cukier puder będzie się osypywał niczym śnieg...
Rada: do faworków wykorzystuje się głównie żółtka. Co zrobić z białkami? Proponujemy wykorzystać pozostałe po faworkach białka i upiec z nich małe beziki, makaroniki, bezę Pavlovej lub kokosanki.
>>>Czytaj też: Jak upiec bezę żeby była chrupiąca: PRZEPIS na bezę idealną
Składniki na faworki:
400 g mąki
1 jajko
5 żółtek
6 łyżek śmietany (najlepiej gęstej)
1 łyżka spirytusu
Szczypta soli
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Cukier puder
Olej, smalec lub klarowane masło do smażenia - tyle, by faworki swobodnie pływały w nim w garnku
Jak zrobić faworki:
Przesiej mąkę przez sito, dodaj proszek do pieczenia i sól
Jajko i 5 żółtek ubij z łyżką cukru pudru w kąpieli wodnej, tak żeby powstała puszysta masa
Połącz wymieszane wcześniej sypkie składniki z masą z jajek, dodaj śmietanę i spirytus i zagnieć ciasto. Ważne: ciasto musi być gładkie. Uformuj je w kształcie dysku, zawiń w folię spożywczą i pozostaw na ok 30 minut, żeby odpoczęło.
Ciasto rozwałkuj, złóż i zagniataj jeszcze przez chwilę. Następnie znowu rozwałkuj, złóż na pól i zanim rozwałkujesz ponownie “stłucz” je wałkiem. Powtórz to 2-3 razy – ciasto na faworki będzie bardziej elastyczne.
Ciasto podziel na 4-5 części i wałkuj na bardzo cienkie płaty - im będą cieńsze tym faworki będą bardziej delikatne i kruche. Ciasto możesz wałkować wałkiem lub wykorzystać przystawkę do makaronu. Pozostałe kawałki ciasta zawiń w folię, żeby ciasto nie wyschło.
Do wycinania faworków możesz używać noża - ciastka będą miały proste brzegi lub radełka - brzegi będą falowane. Z rozwałkowanego ciasta wycinają prostokąty o bokach ok 10 x 2,5 cm (długość powinna być taka, żeby swobodnie mieściły się w garnku) o skośnie przyciętych krótszych bokach. W środku każdego faworka zrób nacięcie umożliwiające, charakterystyczne dla faworków, przełożenie ciasta. Gotowe faworki, zanim trafią do smażenia przykrywaj lnianą lub bawełnianą ściereczką.
W garnku o dużej średnicy rozgrzej olej lub smalec do 180 stopni.
Do gorącego tłuszczu ostrożnie wkładaj po kilka faworków - nie za dużo, bo jeszcze urosną, i tak żeby swobodnie mogły pływać, a temperatura się nie obniżyła. Smaż na złoty kolor ok. 45-60 sekund z każdej strony – faworki szybko powinny zrobić się puszyste i pokryć pęcherzykami powietrza.
Delikatnie wyjmuj łyżką cedzakową na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym - wchłonie tłuszcz.
Kiedy faworki ostygną delikatnie oprósz je cukrem pudrem.
Smacznego!
>>> Czytaj też: 10 KROKÓW do dobrego snu: jak szybciej zasypiać?
>>> Czytaj też: Dieta na męską płodność: TE superfoods powinny znaleźć się na jego talerzu!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.